„Milá, prítulná, nebrať domof!“

Autor: Roland Cagáň | 25.2.2010 o 11:42 | Karma článku: 14,24 | Prečítané:  5633x

- vravieval náš zosnulý profesor psychoterapie na VŠ, keď sa nám snažil opísať hysterickú poruchu osobnosti. Chlapci sa smiali, dievčatá ho neznášali. A neskôr som nad tým začal premýšľať. Možnože je to práve naopak.Možno trošku vytočím chlapov, ale tak ako nevravím o reálnej diagnóze F60, tak nevravím ani o celej mužskej osobnosti. Veď nový muž už tiež plače :)

A aj nespokojná, precitlivelá, žiarlivá, preháňajúca...

Tak zvyčajne muži opisujú svoje partnerky, keď sa sťažujú na manželský život. Keď si spomeniem na mail, ktorý vravel, ako majú ženy komunikovať s mužmi (farieb je 16 ako vo windows, marhuľková nie je farba!) tak sa ani nečudujem. Ale naozaj veľakrát vidím, keď prídu manželia alebo partneri do terapie, že práve žena je tou, ktorá to vyvolá, iniciuje a prvé minúty prináša svoje pohľady, pocity a názory. Muž sedí, počúva, občas povie nejakú svoju požiadavku a hľadá nejaké konkrétne hmatateľné riešenie.

Jürg Willi vo svojej knižke o párovej terapii píše: Afektívne prejavy ženy je teda možné brať ako adekvátnu reakciu na emocionálnu nedotknuteľnosť muža. Zúfalá žena, pociťujúca, že nie je mužom braná vážne, má dojem, že preniknúť jeho pancierom dokáže len vtedy, keď použije zbrane ťažkého kalibru....koniec koncov väčšinou jej muž môže byť šťastný, že udržuje vzťah živý, že sa neuspokojí s polovičatosťou. Vďaka väčšej citovej otvorenosti svoje trápenie viac manifestuje a tým pádom môže byť diagnosticky jej správanie označené ako hysterické, ale slúži to v záujme veci.

Bez toho by muž vlastne ani nevedel, čo má riešiť.

Teda výhody?!?

V komunikácii v podstate vždy vieme, čo hysterický človek prežíva, hoci sa to môže zdať prehnané teatrálne, neadekvátne alebo bez príčiny. Z môjho psychoterapeutického hľadiska je to jednoduchšie a prínosnejšie, ako človek uzavretý, nekomunikujúci, či nevediaci o svojich pocitoch, alebo ich nedávajúci najavo. Základ emocionálnej inteligencie je si svoje emócie uvedomovať a vyjadrovať, až potom ich ovládať.
Muži venujú energiu na obranu proti domnelým útokom s predsudkom, že predsa „čosi sa má vydržať.“ A žena jeho nedotknuteľnosť môže prežívať ako nezáujem a aroganciu.

To, že máš paranoju, neznamená, že ťa nesledujú

Tak si myslím, páni, skúsme byť naopak vďační za situácie, v ktorých niekedy máme chuť povedať, že žena nášho života je hysterka. Na úrovni vývoja osobnosti je to ten najvyšší, posledný stupeň pred úplne zrelou osobnosťou. Ak vychádzame z typológie štyroch druhov strachu podľa Fritza Riemanna: Ak by ste si mali vybrať z jeho základných druhov štruktúr osobnosti – schizoidný, depresívny, obsednatný alebo hysterický verím, že najrozumnejší výber je posledný. Možno nám vravia – to, že som nespokojná, neznamená, že ťa nemám rada. Iba chcem náš vzťah ešte lepší.

A prídavok pre nás - sexistky a sexistov – už som počul aj modifikáciu – milý, prítulný, (citlivý)... nebrať domof!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Organizátorka protestov Farská: Až počas výsluchu sme sa dozvedeli, o čo ide

Karolína Farská popisuje, ako ich vypočúvala NAKA.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak sa ukáže, že všetko je okej, pán poslanec?

Dobre, dôkazy sa dajú vyrobiť, ale nebuďme maloverní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Šikanuje polícia organizátorov protestov?

Nestačilo vypočuť len jedného z nich?


Už ste čítali?