Choďte sa pozrieť na klauna!

Autor: Roland Cagáň | 26.11.2009 o 15:30 | Karma článku: 11,18 | Prečítané:  3944x

Pán Adrien Wettach bol na zájazde v Antverpách. Keďže ho trápili úzkosti a depresie vyhľadal známeho antverpského psychiatra a požiadal ho o konzultáciu. Lekár ho vyšetril a keď sa všetky jeho rady míňali účinkom, rozhodil rukami a vraví: - Máte šťastie, je tu teraz ten skvelý klaun, čo si hovorí Grock, choďte sa na neho pozrieť, to vám určite pomôže! - - To nepôjde, - odpovie smutne Adrien, - ten Grock som totiž ja. -

Toto je možno apokryfická príhoda, pripisuje sa aj Grimaldimu a za psychiatra býva dosadzovaný nie náhodne Jung. Spomenieme si aj na pána Kopeckého alebo Brodského. Premýšľame, aké masky nosíme, aké role na seba berieme a brať každý aj musíme a koľko nás to stojí energie. V práci, v škole, hoci aj idúc po ulici. Ale okrem toho, že rady nepomáhajú, je v anekdote možno aj iný fenomén – je to Tieň, ktorý definoval v prvej polovici minulého storočia práve velikán psychológie Carl Gustav Jung.

Tieň nie je bez slnka – kúsok milej teórie (ak neľúbite teórie, preskočte)

Za Tieň sú považované tie nepríjemné, nejasné hľadiská našej osobnosti, ktoré len neochotne rozpoznávame v našom vnútri. Tieň je pravdepodobne najsilnejší a najnebezpečnejší zo všetkých archetypov. Nielen preto, že reprezentuje silné emócie, spontánnosť, tvorivý pud (pripomína Freudov Id), ale je tiež zdrojom všetkého najlepšieho, čo je v ľudskej bytosti.

Ak Ego a Tieň spolupracujú, sily Tieňa sú transformované do užitočného správania a človek sa cíti plný života a aktivity. Ale v prípade, že Tieň nemá zabezpečené primerané ventily, indivíduum sa môže stať sebadeštruktívny alebo deštruktívny voči druhým.

Ak je Tieňu umožnená individuácia, jeho reakcie na hrozby a nebezpečia môžu byť veľmi efektívne. Ak je však potlačený, človek môže byť takou situáciou ohromený a neschopný konania.

Načo nám Tieň je?

Pekná teória, dobre sa to číta. Ale čosi tu nesedí, keď sa zamyslíme – veď Grock bol neskutočne tvorivý, rozdával radosť, mal energiu a vitálnu silu, jeho úzkosti a depresie mu v rozlete teda bránili, obmedzovali ho, či nie?

A tu sa núka otázka – bol Grock vyrovnaný s tým, že človek môže niekedy byť aj smutný, mať strach, cítiť úzkosť, alebo vlastne celý život proti tomu bojoval? A že napriek tomu, že rozdával radosť a uvoľnenie, sám míňal energiu na to, aby potlačil svoj Tieň tak hlboko ako sa len dá. Alebo naopak – jeho Tieň bol pravdepodobne monumentálny – je možné, že celé jeho 80-ročné snaženie pramenilo z tejto sily? Že tie výsledky, ktoré ho preslávili po celom svete sú vlastne časťou individuovaného, transformovaného Tieňa...?

Toto nie som ja!

Požičiam si podobné názvoslovie z Procesorientovanej psychológie. Mám primárny proces – niečo, s čím sa identifikujem, čo som ja – (Grockove klaunské výsledky, pán X a jeho výkony v práci, alebo pani Y a jej srdečnosť smiechu) a sekundárny proces, niečo s čím sa neidentifikujem, čo predsa nie som ja! (Grockov smútok, pre pána X opakujúce sa bolesti chrbtu a návaly hnevu a pre pani Y únava a pocit slabosti). Niečo, čo „sa mi deje, čo sám nechcem, čo nie som ja.“ Teda vlastne Tieň.

A cvičenie – skúsme si všetci spolu s Grockom, pánom X a pani Y predstaviť:
Čo keď aj toto som ja? Čo keď k životu patrí byť smutný, nahnevaný, slabý a ...(sem si doplňte všetko možné, čo sa vám „deje“ a „nepatrí“ to ku vám)

Možno sa objaví niečo nové. Aspoň v pocite.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Z biznisplánu zdrap papiera. Ako korona otvorila podnikateľom oči (anketa)

Odpovedajú Roman Kóňa, Michal Meško či Katarína Hutyrová.

Dnes píše Daniel Gerbery

Zlepšená komunikácia toto nenapraví

Napraviť treba fundament.


Už ste čítali?